Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Niedoczynność tarczycy 2018
Kategorie

Niedoczynność tarczycy

Gruczoł tarczycy opowiada za prawidłową pracę wielu układów. Zatem ważne jest by działał bez najmniejszego szwanku. Niestety wiele objawów choroby tarczycy ujawnia się dopiero w zaawansowanej postaci. Dlatego warto wykonywać badania, które pozwolą wykryć niedoczynność tarczycy, bądź nadczynność.

Kilka informacji na temat tarczycy

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który jest umiejscowiony w przedniej części szyi u jej podstawy.  Ten gruczoł składa się z dwóch podstawowych płatów, które łączy niewielka cieśnina. Jego rolą jest  produkowanie oraz  wydzielanie podstawowych hormonów  – trójjodotyroniny ( T3 ) oraz tyroksyny( T4). Dzięki odpowiedniemu działaniu hormony tarczycowe  u każdego człowieka mają znaczny  wpływ na   wzrost, na czynności układu krążenia, układu kostnego oraz  nerwowego, jak również na rozwój  mięśni.

Ważne badania tarczycy

Aby wykryć i odpowiednio zdiagnozować zaburzeń pracy  tarczycy lekarze proponują przeprowadzenie różnych  badań diagnostycznych Wśród nich najczęściej wykonywana jest ocena budowy gruczołu tarczycy, która odbywa się poprzez badanie fizyczne – oglądanie i dotykanie szyi. Ponadto wykonuje się badania  ultrasonograficzne,  badania rentgenowskie, biopsję cienkoigłową, a także  badania stężenia poziomu TSH i innych  hormonów  w surowicy.

U zdrowego organizmu ludzkiego stężenia hormonów tarczycowych  zmieniają się razem ze zmianami biologicznymi, a średnia ich wartość  znajduje się blisko  połowy przedziału ustalonej normy.

Niedoczynność tarczycy i jej rodzaje

Niedoczynność tarczycy jest powodowana niedostatecznym wydzielaniem hormonów przez gruczoł tarczycy i powoduje wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych powodowanych tymże brakiem. Powodów, dla którego niedoczynność powstaje może być wiele.  Niedoczynność tarczycy może być bowiem powodowana n a przykład  uszkodzeniem, bądź  zniszczeniem tkanki tarczycy i jest to tak zwana niedoczynność tarczycy pierwotna, bądź też niedoborem hormonu przysadki mózgowej TSH i wówczas jest to wtórna  niedoczynność tarczycy.

Pierwotna niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które dziesięciokrotnie częściej występuje u kobiet aniżeli u panów. Zniszczenie bądź też zanik gruczołu tarczycowego powodowane jest zazwyczaj przedłużającymi się stanami zapalnymi, czy napromieniowaniami gruczołu promieniotwórczym  jodowym izotopem, jak również operacją tarczycy i naświetleniem części szyjnej rentgenowskimi promieniami.

Z kolei niedoczynność wtórna to schorzenie, które następuje w wyniku braku produkowania przez przysadkę mózgową  tyreotropiny (TSH). Powodem takiego stanu zazwyczaj  choroba przysadki, bądź rzadziej – podwzgórza (tkanki mózgu, wydzielającej  hormon stymulujący wydzielanie TSH).

Nie przeocz objawów niedoczynności tarczycy!

Ponadto niedoczynność tarczycy powoduje wzrost masy ciała przy zachowaniu dotychczasowej diety. Chorzy są dość apatyczni i niekiedy tracą chęć do aktywności. Wysiłek fizyczny sprawia stale trudności. Osłabienie organizmu, mniejsza koncentracja i  zaburzenia pamięci również towarzyszą chorym na niedoczynność tarczycy. Ponadto innymi dolegliwościami są zaparcia, a wiele kobiet ma z nieregularny okres i problemy z  podtrzymaniem. Mężczyźni mają zmniejszone libido i  zaburzenia potencji.  Ponadto charakterystyczną cechą niedoczynności tarczycy  jest  sucha i  zrogowaciała skóra oraz łamliwe i przerzedzone włosy.

Wpływ niedoczynności tarczycy na płodność i ciążę

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy wywiera znaczny wpływ na zdrowie kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Do często występujących skutków schorzeń tarczycy (istotnych przy planowaniu potomstwa) zaliczany jest  się zanik owulacji, niemożność zagnieżdżenia się komórki jajowej, bądź nieregularność miesiączkowania i całkowity jego  zanik. Ponadto niedoczynność tarczycy może przyczynić się do zwiększonej produkcji  prolaktyny. Niedoczynność  łączona jest także z zespołem policystycznych jajników. Choroba ta może przyczynić się do pojawienia się cyst, które często uniemożliwiają zajście w ciążę. Ale niedoczynność tarczycy może wywołać  także u mężczyzn problem z płodnością.

Leczenie niedoczynności

Niedoczynność tarczycy to w większości przypadków jest schorzeniem trwałym, które wymaga nieustannego leczenia.  Kuracja lecznicza zwykle polega na regularnym podawaniu preparatów z  hormonem  tarczycy – tyroksyną.

Wszystkie przepisane leki należy zażywać doustnie i  na czczo, zawsze blisko godzinę przed każdym spożywanym posiłkiem. Tylko raz dziennie. Bardzo istotne jest, by podjętego leczenia tarczycy nie przerywać samodzielnie, zwłaszcza w okresie ciąży. Ponadto pamiętajmy o tym, że zażywając wapń, żelazo i  witaminy dla kobiet w ciąży należy co najmniej  2 godziny przed tymi preparatami przyjąć preparaty na niedoczynność tarczycy.  W przeciwnym razie może się to przyczynić do obniżenia skuteczności kuracji leczniczej.

Niektórzy zalecają w niedoczynności tarczycy spędzanie jak największej ilości czasu nad morzem polskim. Bowiem  jest tam dobroczynnie działający jod. Jednakże nie jest wskazane korzystanie z  jodowych  jaskiń i tężni,  gdyż taka odmiana jodu dla osób z niedoczynnością tarczycy jest  niekiedy szkodliwy.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 18 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł