Jak ubrać się na pogrzeb?
Każdy człowiek w swoim życiu wczesnej czy później bierze udział w pogrzebie czy to rodziców, dziadków, dziecka, rodzeństwa, dalszych krewnych, przyjaciół, sąsiadów lub znajomych z pracy. Przede wszystkim, jest to bardzo smutna uroczystość, ponieważ podczas niej żegnamy osobę, której już nigdy nie zobaczymy w swym życiu. Oczywiście, swój smutek po śmierci, np. cioci czy kolegi z pracy wyrażamy również za pomocą stroju, który powinien być dopasowany do charakteru uroczystości.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć to, iż kolorem pogrzebowym w naszej kulturze jest czerń i w tej barwie powinny być utrzymane stroje najbliższej rodziny zmarłego, np. rodziców, dzieci czy wnuków. Natomiast, osoby, które należą do dalszej rodziny lub nie są spokrewnione ze zmarłym, mogą również postawić na odcienie szarości, brązu, fioletu, granatu, a należy zapomnieć o jasnych barwach, jak np. żółć, czerwień, błękit, które są radosnymi odcieniami i na pewno nie są odpowiednie na pogrzeb. Oprócz tego, strój żałobników powinien być elegancki, wyprasowany i schludny, gdyż w ten sposób wyrażamy szacunek zmarłemu.
Warto podkreślić, że mężczyźni z najbliższej rodziny powinni na pogrzeb założyć garnitur, a do niego białą koszulę i ciemny krawat lub czarny golf. Idealnym zwieńczeniem stylizacji będą półbuty. Jeśli chodzi o kobiety, to mogą wybrać czarny kostium, złożony z marynarki i spodni lub spódnicy lub czarną sukienkę, ale sięgającą co najmniej kolan. Nie ma mowy też o tym, by na pogrzeb ubrać wydekoltowaną kreacją, zbyt dopasowaną do ciała, z głębokimi rozcięciami, gdyż ta smutna uroczystość to nie dyskoteka ani rewia mody. Poza tym, panie powinny postawić na wygodne buty, najlepiej czółenka. Dopuszczalny jest także kapelusz z woalką.
Ponadto, mali chłopcy mogą założyć na siebie dziecięcy garnitur lub czarne spodnie i sweterek, zaś dziewczynki proste sukienki bez zbędnych cekinów, kokardek czy kwiatów. Natomiast osoby z dalszej rodziny i znajomi nie muszą wybierać bardzo szykownych strojów, ale to nie znaczy, że na pogrzeb dopuszczalne są jeansy, podkoszulek i adidasy.
Z pewnością, ważne jest też to, by rodzaj kreacji dostosować do pory roku, bowiem ceremonia w kościele zwykle trwa około 1,5 godziny, a później czeka nas jeszcze procesja na cmentarz i obrzędy pogrzebowe nad grobem, po których następują nieraz bardzo długie kondolencje (oczywiście, gdy rodzina sobie życzy, aby je składano). W trakcie zimy nieocenione są rękawiczki, szalik i nakrycie głowy, które mężczyźni powinni ściągnąć nie tylko w kościele, ale i na cmentarzu. Nie zapominamy także o parasolu, również czarnym, kiedy pogoda jest deszczowa. Ponadto, przydatne będą chusteczki higieniczne, których możemy również użyczyć innych żałobnikom opłakujących odejście bliskiej osoby. Na pogrzeb powinniśmy zabrać ze sobą także wiązankę pogrzebową.
Jak widać, strój na pogrzeb powinien być skromny, elegancki, najlepiej w czarnym kolorze, w szczególności gdy mówimy o bliskiej rodzinie zmarłego.