Jak uszyć habit?
Z pewnością wszyscy doskonale rozpoznajemy habity poszczególnych zgromadzeń zakonnych, zarówno żeńskich jak i męskich. Te codzienne stroje mnichów i mniszek najczęściej składają się z sukni, płaszcza oraz kaptura bądź specjalnego welonu.
Mimo, że oryginalny habit noszą zazwyczaj wyłącznie członkowie określonych zakonów i klasztorów, nierzadko strojów takich używa się przy okazji różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych. W niniejszym artykule powiemy zatem, jak samodzielnie wykonać oryginalny, mnisi habit krok po kroku.
Obowiązkowe dla członków wspólnoty zakonnej stroje codzienne, czyli specjalne habity składają się zazwyczaj z długiej sukni bądź płaszcza, szkaplerza, pasa oraz sznura. Nierzadko do paska przyczepia się również niewielki krzyżyk lub drewniany różaniec. W zakonach żeńskich nosi się dodatkowo szerokie kaptury oraz welony, sięgające nierzadko ramion.
Bez wątpienia jednymi z bardziej charakterystycznych mnisich habitów są stroje należące do zgromadzenia Franciszkanów, Dominikanów i Benedyktynów. Najczęściej noszą oni czarne lub brązowe habity z długimi, szerokimi kapturami, o rozszerzanych rękawach. Pragnąc samodzielnie wykonać oryginalny habit, wzorowany na tradycyjnych strojach znanych zakonów męskich lub żeńskich, warto zacząć od wykroju szerokiej, rozkloszowanej lekko w dolnej części sukni.
Podstawową formę habitu najlepiej będzie zakładać przez głowę, dlatego warto wyciąć odpowiednio szeroki otwór na głowę. Przy niektórych wykrojach można pozwolić sobie również na wykonanie sukni zapinanej w przedniej części na haftki (szczególni w przypadku habitów damskich). Własnoręcznie szyty habit powinien również sięgać kostek i całkowicie zakrywać nogi.
Pamiętajmy również o przygotowaniu wykroju na wygodne, szerokie i długie rękawy. Najlepiej narysować je na materiale w formie lejka lub trójkąta, zaś przy zszywaniu warto zaokrąglić krawędzie, by materiał wygodnie układał się na ręce. Z osobnego kawałka materiału należy przygotować specjalny szkaplerz oraz wyciąć kaptur i welon. Zależnie od wybranego projektu, można wykonać je z białego, szarego, granatowego lub brązowego materiału.
Kaptur warto wykonać tak, by możliwe było zakładanie go przez głowę. Franciszkańskie habity powinny mieć ponadto długi kaptur, sięgający dolnej części pleców i ostro zakończony. Pamiętajmy, iż niektóre zgromadzenia przewiązują habity pasami ze skóry, sukna lub naturalnej wełny.
Do habitu koniecznie należy dobrać skromne i proste buty, najlepiej zwykłe sandały lub matowe półbuty w kolorze czarnym lub odpowiadającym habitowi.