Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Strój na Wszystkich Świętych 2018
Kategorie

Jak się ubrać na Wszystkich Świętych?

Każdego roku, w Dzień Wszystkich Świętych, tak panowie, ale zwłaszcza panie zastanawiają się jaki strój założyć na cmentarz. Jeszcze do niedawna właśnie ten dzień był symboliczną, umowną datą, gdy kobiety po raz pierwszy w sezonie zakładały swoje futra, kożuchy, zimowe płaszcze i puchowe kurteczki oraz kozaczki. Tymczasem klimat się nam ociepla i nikogo nie dziwi już kilkanaście stopni pierwszego dnia listopada. Jednak po zmroku bardzo szybko robi się chłodno, więc trzeba przygotować się na każdą ewentualność.

Jednak nie tylko pogoda jest wyznacznikiem stroju na cmentarz, ale przede wszystkim właśnie miejsce, na które się udajemy. Dzień Wszystkich Świętych, mimo iż powinien być świętem radosnym, gdyż tego dnia Kościół oddaje cześć wszystkim tym, którzy osiągnęli po śmierci Niebo, ale nie zostali oficjalnie ogłoszeni świętymi, skłania raczej do refleksji nad śmiercią, przemijaniem, kruchością życia i nieuchronnością odejścia. I choć dopiero w Zaduszki, czyli 2 listopada, wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, to jednak Wszystkich Świętych kojarzy nam się jednoznacznie z wizytą na cmentarzu i odmawianiem tradycyjnych specjalnych modlitw za zmarłych.

Modlitwy do Wszystkich Świętych odmawiane na cmentarzu, który w tym dniu wygląda wyjątkowo, za sprawą udekorowanych grobów i palących się kolorowych zniczy, często z cytatami lub aforyzmami o przemijaniu, wprowadzają niezwykłą podniosłość, ale także zadumę i tęsknotę za tymi, którzy już odeszli. Dlatego też strój, zwłaszcza damski, powinien być odpowiednio dobrany do miejsca i okazji.

Często nauczyciele przypominają w szkole przed Wszystkimi Świętymi, jak powinno się zachowywać na cmentarzu, ale niektórym dorosłym powinno się przypomnieć, jak się powinno ubierać. W niektórych krajach, jak w Hiszpanii, we Wszystkich Świętych na cmentarz przychodzi się ubranym wyłącznie na czarno. W naszej kulturze najodpowiedniejsze będą stroje skromne, co nie oznacza brzydkie czy niemodne, jednak takie, które nie wywołają dwuznacznych skojarzeń i będą działały pobudzająco na płeć przeciwną. Niewskazane są więc bardzo obcisłe i króciutkie błyszczące spódniczki i sukienki, głębokie dekolty, a u panów dresy, bluzy, a zwłaszcza czapeczki z daszkiem. Trzeba pamiętać, że swoim strojem, a nie tylko pięknymi wiązankami z kwiatów, czy też stroikami składanymi na grobie także wyrażamy swój szacunek dla zmarłych.

Co więc na siebie włożyć? Miłośniczki spodni mogą założyć zarówno bardzo modne rurki w stonowanych kolorach, jak również klasyczne materiałowe eleganckie spodnie. Do tego odpowiednia bluzka, tunika lub elegancka koszula. Wielbicielki spódnic mogą także założyć takie o odpowiedniej długości. W cieplejsze dni można założyć krótką skórzaną kurtkę, cieplejszy długi sweter lub żakiet. Na chłodniejsze dni lepsze będą płaszcze, kurki lub futra. Dla panów odpowiednie będą garnitury.

Powinno się unikać także ciężkiej, błyszczącej biżuterii, ale także plastikowe reklamówki, torby na kółkach lub worki sportowe, w których przynosimy znicze. W zależności od pogody, na nogi możemy założyć kozaczki jesienne lub zimowe, czółenka, półbuty lub botki. Powinno się natomiast unikać butów na cieniutkich obcasach.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 462 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł