Kategorie

Tarczyca

Niepokoi cię twój stan zdrowia? Odczuwasz nieuzasadniony niepokój, łatwo popadasz w rozdrażnienie? A może z niewiadomych powodów przybierasz na wadze? Zbadaj swoje hormony tarczycy, ponieważ prawdopodobnie to właśnie nieprawidłowości w pracy gruczołu tarczowego dają o sobie znać.

Czym jest tarczyca?

Choć jej nie widać, spełnia bardzo ważne funkcje w naszym organizmie – ONA, czyli tarczyca. Jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Zbudowana jest z dwóch bocznych płatów, które łączone są poprzez cieśń. Tarczyca umiejscowiona jest poniżej krtani, a tak zwanym półpierścieniem obejmuje tchawicę.

Zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów, które odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego też warto bliżej im się przyjrzeć.

Kilka słów na temat hormonów tarczycy

Jak już wyżej wspomniałam, hormony tarczycy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dbają nie tylko o naszą urodę, ale również o zdrowie.

Hormony tarczycy są jodowanymi aminokwasami. Występują w postaci koloidu. Są magazynowane w pęcherzykach, z których zbudowana jest tarczyca. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego taką ważną rolę odgrywa jod? Otóż pierwiastek ten, który zawarty jest w wodzie oraz pokarmach, które spożywamy, zostaje wchłonięty w cienkim jelicie. Na skutek działania enzymu zostaje następnie przekształcony w jodki. W takiej formie następuje jego wychwycenie przez gruczoł tarczowy z krwi. W tarczycy z kolei ma miejsce proces, który nazywany jest jodowaniem aminokwasu (w tym przypadku tyrozyny). W wyniku takiej reakcji powstają hormony tarczycy: tyroksyna oraz trójjodotyronina. Istnieje jeszcze trzeci hormon gruczołu tarczowego. Jest nim kalcytonina, o której mówi się bardzo rzadko i niewiele.

Hormony tarczycy w koloidzie pozostają w połączeniu z białkiem. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, substancje pobierane są do krwi. Działanie hormonu THS (znanego również jako hormon tyreotropowy) sprawia, że ma miejsce wzrost wychwytu jodu przez gruczoł tarczowy. To z kolei prowadzi do zwiększenia masy tarczycy, czego konsekwencją jest przyspieszenie procesu uwalniania hormonów, które są magazynowane w pęcherzykach.

Jakie znaczenie dla organizmu mają hormony produkowane przez gruczoł tarczowy? Przede wszystkim przyspieszają one przemianę materii oraz metabolizm wewnątrz komórek. Ponadto tyroksyna reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu nasze włosy oraz skóra są lśniące oraz gładkie jak jedwab. Kalcytonina wiąże wapń w kościach, dzięki czemu są one mocne i odporne na złamania.

Bez wahania można powiedzieć więc, że hormony tarczycy mają znaczny wpływ na funkcjonowanie nasze organizmu, ponieważ ingerują niemal we wszystkie procesy, które zachodzą w ustroju. Oznacza to również, że nawet najmniejsze zaburzenia pracy tarczycy odbijają się niekorzystnie nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym.

Choroby tarczycy

Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego negatywnie wpływają na nasz organizm. Wśród chorób tarczycy wyróżnia się dwie podstawowe: niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy.

Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które może zostać spowodowane różnego stopnia uszkodzeniem gruczołu tarczowego, brakiem tego gruczołu bądź też nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowe spowodowanej niedoborem hormonu tyreotropowego.

Wśród najcięższych odmian niedoczynności tarczycy wyróżnia się wrodzony brak tarczycy (athyreosis) bądź też wrodzoną niedoczynność tarczycy (hypothyreosis congenita). Natomiast najczęściej można spotkać się z obrzękiem śluzowatym (myxoedema) – czyli jeszcze inną odmianą niedoczynności gruczołu tarczowego. Schorzenie to bardzo często spowodowane jest samoistnym lub pozapalnym zanikiem tarczycy. Może również być wynikiem długotrwałego leczenia za pomocą tyreostatyków. Na występowanie obrzęku śluzowatego skarżą się najczęściej kobiety w wieku menopauzy. Jak objawia się to schorzenie? U pacjentek stwierdza się spowolniałe ruchy. Chore kobiety bardzo szybko się męczą oraz mogą uskarżać się na stałe uczucie zimna. Ponadto w niektórych przypadkach pojawiają się problemy z zaparciami i wzrostem masy ciała.

Jak się z tego wyleczyć? Wystarczy podawanie hormonów tarczycy w postaci leków.

Co warto wiedzieć o nadczynności tarczycy?

Można powiedzieć, że nadczynność tarczycy to wynik wzmożonej produkcji hormonów przez gruczoł tarczowy. Jedną z odmian tego schorzenia jest choroba Gravesa-Basedowa. Choroba ta związana jest z nadczynnością, której wynikiem jest nadmierna produkcja tyroksyny.

Do kardynalnych objawów tego schorzenia zalicza się: wole, charakterystyczny wytrzeszcz oczu oraz przyspieszenie tętna. U chorych można stwierdzić wewnętrzny niczym nie uzasadniony niepokój, utrata masy ciała mimo wzmożonego apetytu, uczucie silnego zmęczenia czy osłabienie mięśni. Wole staje się miękkie i przekrwione.

Leczenie nadczynności tarczycy powinno przebiegać z dala od hałasu i sytuacji stresowych. Leczenie ma charakter zachowawczy i polega na podawaniu leków hamujących produkcję hormonów.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 14 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 44816 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/tarczyca/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xkp/public_html/847.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xkp/public_html/847.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xkp/public_html/847.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xkp/public_html/847.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xkp/public_html/847.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [internal func in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435