Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Trądzik – przyczyny i leczenie 2018
Kategorie

Trądzik – przyczyny i leczenie

Zaskórniki, pryszcze i krosty pojawiające się najczęściej na twarzy to typowe objawy trądziku. Swego czasu trądzik był uważany jako efekt zaniedbań w higienie osobistej. Dzisiaj już wiadomo, że to nieestetyczne schorzenie wywoływane jest przez „burzę hormonów” zachodzącą w organizmie. Mimo, że nieestetyczne krosty pozostają długo na naszej twarzy, to można skutecznie z nimi walczyć. Można stosować odpowiednie kosmetyki i chodzić do kosmetyczki.

Kilka słów o schorzeniu  – o trądziku

Kiedyś trądzik był schorzeniem wyłącznie ludzi młodych, tych którzy dojrzewali. Rozpoczynał się więc razem z okresem dojrzewania i po zakończeniu dojrzewania trądzik zanikał. W obecnych czasach trądzik jest utrapieniem nie tylko ludzi młodych. Niektórzy mówią, że od niedawna występuje także trądzik osób dorosłych. Na tę „odmianę” trądziku chorują znaczne grupy osób w wieku  dwudziestu i trzydziestu lat – czasem są  przypadki, że osoba czterdziestoletnia posiada na skórze zmiany trądzikowe. Taką zależność obserwuje się  już kilkanaście lat.

Jak to się dzieje, że mamy do czynienia z trądzikiem? Otóż zmiany trądzikowe powodowane są głównie wtedy, gdy organizm szybko zwiększa produkcję androgenów, czyli hormonów męskich , które także produkuje kobiecy organizm (w mniejszych ilościach oczywiście). Gruczoły łojowe pod wpływem działania androgenów, zaczynają produkować większe ilości  sebum ( naturalny tłuszcz). Złuszczający się naskórek i sebum  zatykają  pory, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju stanu zapalnego, które wypełnione ropną wydzieliną powodują powstanie pryszczy.

Trądzik pojawia się zazwyczaj  w tych okolicach gdzie skupienie gruczołów łojowych jest największe – czyli na twarzy, plecach i dekolcie.

Trądzik młodzieńczy a trądzik wieku dojrzałego

Wszelkie zmiany na skórze ściśle związane są z szalejącymi w organizmie hormonami. Ale trzeba zauważyć, że w przypadku trądziku młodzieńczego inne czynniki powodują wystąpienie zmian, a inne wywołują trądzik wieku dojrzałego. Bowiem u nastolatków trądzik uruchamia proces dojrzewania, natomiast u osoby dorosłej – stres. Jeżeli do tego na skórze występują pryszcze, które stają się powodem kolejnego stresu – w taki właśnie sposób spirala się nakręca. Powstałe zmiany nie goją się zbyt szybko, a ponieważ w czasie stresu zdarzają się zadrapania czy wyciskanie pryszczy, to stan zapalny rozsiewa się znacznie szybciej.

Trądzik może pojawić się „drugim rzutem”?

Jeżeli osoby przechodziły trądzik młodzieńczy, to  wcale nie jest powiedziane, ze po raz kolejny pojawi się on w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat. Obecnie ze statystyk wynika, że tylko połowa tych osób, które w młodości dotknął trądzik , ma go także w późniejszym wieku. Pozostałe osoby to te, które okres dojrzewania przeszli bez najmniejszej krostki.

Czynniki sprzyjające trądzikowi

Jak już wspomniano na trądzik ma wpływ stres, a także burza hormonalna , zachodząca w każdym organizmie.

Ponadto niektórzy uważają, że dieta może powodować nasilenie się zmian trądzikowych. Ale faktycznie odgrywa ona znikomą rolę jeśli chodzi o ludzi młodych. Wszakże warto obserwować swój organizm, i w przypadku zauważenia prawidłowości, że po zjedzeniu określonej potrawy nastąpiło nasilenie trądziku, to trzeba tę potrawę z diety wykluczyć. Natomiast w przypadku nieco starszych osób dieta odgrywa znacznie większa rolę. Należy z niej wykluczyć wszystkie potrawy z największym indeksem glikemicznym.

Interwencja lekarza

W którym momencie powinniśmy pójść po poradę lekarską mając zmiany trądzikowe? Otóż każdy moment jest dobry. Ale koniecznie wybierzmy się do dermatologa, gdy na skórze znajdują się liczne  zaskórniki i krosty. Jest to istotne, gdyż o stan zapalny wywołać jest bardzo szybko.   Ponadto warto szybko zastosować odpowiednią kurację leczniczą, by nie dopuścić do powstania szpecących blizn.

Ile potrwa kuracja przeciw trądzikowi?

Czas trwania kuracji leczniczej jest zależny przede wszystkim od rodzaju i nasilenia trądziku.  Leczenie jest inne przy krostach, a inne przy naciekach ropnych.  Leczenie może ciągnąć się przez nawet trzy lata, albo i znacznie dłużej. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się  antybiotyki , a przy poważniejszych zmianach retinoidy.  Leki doustne prawie w większości przypadków łączone są z różnymi  maściami, które zawierają na przykład retinoidy czy inne substancje – np. nadtlenek benzoilu.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Czasem trudny czas  zmian trądzikowych można przetrwać. Jest to możliwe poprzez stosowanie się do określonych zasada. Ważne jest, by nie wyciskać zmian trądzikowych. Bowiem zmiażdżeniu ulega  tkanka , a znajdujący się pod kanką łój z bakteriami dostaje się do mieszka i wywołuje on  zmiany zapalne. Ponadto do pielęgnacji trzeba używać tylko kosmetyków do skóry trądzikowej. Doskonale sprawdzają się  te, które zawierają np.  nadtlenek benzoilu. Kosmetyki do cery z trądzikiem najlepiej kupować z tej samej linii, bowiem wzajemnie wspierają swe działanie. Ponadto do przemywania skóry twarzy używać tonika i żelu, bądź samego płynu miceralnego. Oprócz tego należy wybrać odpowiedni krem, który ma przeznaczenie do skóry z trądzikiem.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 19 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł