Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Trądzik 2018
Kategorie

Trądzik

Trądzik młodzieńczy to przykra dolegliwość dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Występuje w różnym stopniu nasilenia niemal u każdego. Ponieważ jest to wiek, gdy się jest bardzo wyczulonym na punkcie swojego wyglądu, każdy defekt urody urasta do rangi problemu. Pojawiają się wówczas kompleksy, brak samoakceptacji, nieśmiałość i drażliwość. Dlatego trzeba wcześnie likwidować objawy trądziku, by nie doszło do jego rozwoju i nie pozostawiło trwałych śladów na skórze.

Dlaczego pojawia się trądzik?

Trądzik to skutek uaktywniających się w okresie pokwitania hormonów płciowych. Bez ich aktywności niemożliwe byłoby przekształcenie się dziecka w osobę dorosłą. Hormony pobudzają gruczoły łojowe do zwiększonego wydzielania łoju (sebum). Jest on niezbędny do natłuszczania skóry, dzięki czemu jest ona miękka. Jednocześnie sebum stanowi ochronną  warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą.

Jednak za duża ilość wydzielanego łoju powoduje przetłuszczanie się włosów i cery oraz powstawanie zaskórników i krost. Łój wraz ze złuszczonym naskórkiem zatyka ujścia porów i tak tworzą się zaskórniki – czarne kropki w otwartych porach, i czerwone grudki. Gdy pod wpływem bakterii, które na tłustej skórze mają idealne warunki do rozmnażania, powstaje stan zapalny, pojawiają się wówczas ropne krostki. Gdy w porę nie zareagujemy, trądzik się nasila i wymaga wtedy specjalistycznego i długotrwałego leczenia u dermatologa.

Gdzie występuje trądzik?

Zaskórniki i wypryski pojawiają się na twarzy, na klatce piersiowej i plecach. Najwięcej utrapienia przynoszą na twarzy, nie da ich się ukryć. Plecy i dekolt też wymagają leczenia. Powodują skrepowanie, gdy trzeba odkryć ciało. Poza tym w tych miejscach też mogą pozostawać blizny, czego chcielibyśmy uniknąć.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Należy dbać o odpowiednią higienę skóry. Twarz należy myć tylko 2 razy dziennie,by nie wysuszać skóry. Używamy do tego celu mydła o neutralnym pH lub toników przeznaczonych do tego typu skóry. Nie wolno używać kosmetyków na bazie alkoholu (np. wody po goleniu), gdyż alkohol zwiększa łuszczenie się skóry, co wzmaga objawy trądziku.

Należy zrezygnować ze stosowania tłustych kremów i ciężkich podkładów pod makijaż. Do cery trądzikowe przeznaczone są specjalne sypkie pudry umożliwiające skórze oddychanie. Zakazane jest wyciskanie zaskórników i krost. Może to doprowadzić do stanów zapalnych. Oczyszczanie cery przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych.

Staramy się nie podrażniać skóry poprzez jej dotykanie bez potrzeby czy drażnienie włosami. Młodzi mężczyźni nie powinni wtedy zapuszczać brody. Należy unikać należy nadmiernego opalania na słońcu i w solarium.

Jakie stosować leki?

Choć wiele leków do stosowania zewnętrznego jest dostępnych bez recepty, lepiej poradzić się dermatologa, jaki preparat zastosować. Niektórych substancji nie można używać, gdy występują stany zapalne.

Preparaty do leczenia trądziku mają postać kremów, maści, żeli i płynów. Niektóre są sprzedawane razem z suplementami diety, można więc stosować leczenie miejscowe i doustne.

Wśród składników skutecznych leków znajdują się: nadtlenek benzoilu, tioxolon, kwas azelainowy, cynk,siarka, soda. Należy je stosować 2 razy dziennie, nakładając na cała powierzchnię zmienionej chorobowo skóry, nie tylko na pojedyncze zaskórniki czy pryszcze. Do stosowania miejscowego stosuje się też maści antybiotykowe oraz retinoidy, a leczenie przeprowadza się pod kierunkiem lekarza.

Jakie jest działanie preparatów przeciwtrądzikowych?

-działają antybakteryjne – zmniejsza się ilość chorobotwórczych bakterii,
-ograniczają stany zapalne,
-otwierają zaczopowane pory, co likwiduje zaskórniki,
-zmniejszają ilość wydzielanego łoju,
-łagodzą podrażnienia,
-regenerują skórę,
-ograniczają pojawianie się kolejnych zmian chorobowych.

Gdy nie skutkuje leczenie miejscowe

Zdarza się, że pacjent późno zgłasza się do lekarza, gdy trądzik jest bardzo zaawansowany, występują ropne skupiska i przebarwienia. Lekarz zleca wtedy stosowanie doustnych antybiotyków: tetracykliny, erytromycyny, minocylkliny lub klindamycyny. Często stosuje się jednoczesne leczenie zewnętrzne i wewnętrzne. Kuracja trwa co najmniej kilka miesięcy. Konieczne jest jednoczesne przyjmowanie witamin PP, B2 i C, które zmniejszają łojotok.

Do leczenia  uciążliwego i opornego trądziku stosuje się także retinoidy oraz hormony.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 21 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł