Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Przyczyny łysienia 2018
Kategorie

Przyczyny łysienia

Obecnie nadmierne wypadanie włosów jest jedną z bardzo częstych przyczyn, dla których osoby zgłaszają się do dermatologa. Są to bardzo często kobiety. Na przyczyny łysienia składają się głównie zaburzenia hormonalne, częste stresy,  niewłaściwe odżywianie, a także stosowanie pewnych  leków.  To „dzięki” nim nasze włosy stają się słabsze i w efekcie wypadają. I tylko właściwa obserwacja może przyczynić się do odkrycia łysienia. A to pierwszy krok w walce z tym jakże uciążliwym problemem.

Kilka zdań na temat łysienia

O łysieniu można powiedzieć wówczas, gdy proces utraty owłosienia z głowy ma charakter bardziej intensywny niż dotychczas. Obecnie łysienie nie jest tylko i wyłącznie problemem natury estetycznej – to także pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Mowa jest tutaj o bardzo ważnym zdrowiu somatycznym. Bowiem z nim ściśle związane jest poczucie, że jeśli uda się poznać przyczyny łysienia, to wówczas stanie się  możliwe skutecznie zahamowanie jego rozwoju, bądź też uzyskanie znacznej poprawy zdrowia włosów.

Dlaczego tracimy włosy?

Są różne czynniki, które wpływają na wypadanie włosów.  Główną mechaniczną przyczyną znacznej utraty włosów w przypadku osoby dorosłej  może być pewne uczesanie włosów, które wywołuje nadmierne ich  napięcie – na przykład „koński ogon” czy  kok. W takich przypadkach wskazane jest zmiana uczesania. Jeśli dokonamy tego w odpowiednim czasie, to jest szansa, ze włosy odrosną w całości i w szybkim czasie. Zbyt późna reakcja może spowodować  trwałe wyłysienie na skutek zanikania mieszków.

Do nadmiernej utraty włosów z toksycznych przyczyn dochodzi zazwyczaj w wyniku  zatrucia, np. rtęcią,  talem, albo  arsenem.  W zatruciu talem w strukturze włosa występują charakterystyczne  zmiany, które widoczne są  w badaniu mikroskopowym. Łysienie z tych przyczyn można zaobserwować po blisko dwóch tygodni po zażyciu trucizny. Wówczas następuje praktycznie całkowita utrata owłosienia głowy. Ich odrost następuje po sześciu – ośmiu  tygodniach. Przy zatruciu leczenie osoby polega na podaniu  antidotum i całkowite  ratowanie życia.

Ale nadmierne wypadanie włosów w trakcie, bądź po przebyciu zakaźnych chorób wywołane jest głównie gorączką i toksycznymi  czynnikami w czasie choroby. Nasilona utrata owłosienia następuje zwykle dwa – cztery miesięcy po ustąpieniu stanu gorączkowego. Włosy odrastają samoistnie. Z łysieniem mamy także do czynienia również  podczas. Wówczas łysienie może mieć charakter ogniskowy, bądź rozlany. Wówczas stosowane leczenie zwykle przyspiesza porost włosów. Ponadto choroby ogólnoustrojowe powodują także wystąpienie  łysienia. Przykładem może być  toczeń rumieniowaty, ale również niedoczynność i nadczynność  tarczycy. Leczenie łysienia spowodowanego tymi schorzeniami polega na leczeniu podstawowej choroby.

Natomiast inne przyczyny wywołują łysienie polekowe. Przede wszystkim wynika ono z  przyjmowania leków cytostatycznych oraz  immunosupresyjnych, które obecnie stosowane są w leczeniu schorzeń nowotworowych.  Wykorzystuje się je na przykład  w groźnych postaciach łuszczycy, czy w pęcherzycach. Łysienie może ujawnić się już po trzech  tygodniach od momentu zastosowania leku. Gdy go odstawimy zazwyczaj  następuje ponowny przyrost  włosów. Ponadto  leki przeciwkrzepliwe, przeciwtarczycowe, bądź też środki antykoncepcyjne mogą być przyczyną nadmiernej utraty włosów. W tym  przypadku ponowny wzrost  włosów następuje nawet w czasie dalszego przyjmowania takich preparatów.

Włosy mogą również nadmiernie wypadać  w przebiegu schorzeń skórnych, w tym także  skóry głowy. Dla przykładu – w przypadku grzybicy obserwuje się łysienie o charakterze plackowatych ognisk pozbawionych częściowo włosów. Leczenie w tym przypadku będzie polegało na długotrwałym stosowaniu miejscowym i   doustnym określonych leków przeciwgrzybiczych.

Łysienie u kobiety

U kobiet występuje łysienie androgenowe damskie , jak również  łysienie rozlane.

Łysienie androgenowe u kobiet  uwarunkowane jest i hiperandrogenizmem – czyli podwyższonym poziomem  androgenów oraz  czynnikiem genetycznym. Nadmierna utrata włosów następuje w czołowych kątach oraz na szczycie głowy. Często temu  towarzyszy wzmożone  przetłuszczanie się skóry na głowie.  W przypadku stwierdzenia takiej przyczyny łysienia konieczna staje się dalsza diagnostyka oraz  leczenie endokrynologiczne.
W innych przypadkach istnieją przypuszczenia, że mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na androgeny Taka  „nadwrażliwość” może mieć podłoże genetyczne.  Można w takim przypadku stosować środki antykoncepcyjne działające estrogenowo, bądź antyandrogenowo. Zewnętrznie zaleca się preparaty z dodatkiem estrogenów. Zarówno preparaty doustne, jak i te miejscowe można stosować tylko pod ścisłą kontrolą dermatologa.
Łysienie rozlane może być  występować z przyczyn stanów chorobowych Na przykład w przypadku  obniżonego poziomu żelaza w surowicy krwi czy zaburzeń hormonalnych. U kobiet z rodzinną predyspozycją do łysienia czynnikami wywołującymi  to schorzenie mogą być mocne lakiery do włosów, czy detergenty w szamponach.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 32 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł