Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Mediacje rozwodowe 2018
Kategorie

Porozmawiajmy… przed rozwodem

Mediacja jest dobrowolnym i poufnym sposobem rozstrzygnięcia sporu, prowadzonym w obecności osoby neutralnej, czyli tzw. mediatora. Mediacje maja to do siebie, że w swej specyfice różnią się od rozwiązań instytucjonalnych, w tym także sądowych. Podstawową różnicą jest to, że ich celem nie jest ustalenie racji którejkolwiek ze stron, lecz wypracowanie wyjścia satysfakcjonującego obie strony sporu.

Mediator w swoim działaniu nie może podejmować decyzji merytorycznych. Słowa te znajdują potwierdzenie w szczególności w przypadku mediacji rodzinnych (w szczególności przy rozwodach). W takiej sytuacji mediator ma doprowadzić do stanu, w którym nikt nie czuje się ofiarą jego rozwiązania a obydwie strony sporu, a także ich dzieci, odnoszą z niego korzyści. Aby było to możliwe niezbędne jest przestrzeganie zasad wspólnej współpracy oraz rozpatrzenie problemu i odpowiednie postępowanie z konfliktem.
Mediacja rodzinna ma za zadanie rozstrzygnąć takie kwestie jak : opieka nad dziećmi małżonków, podział majątku, a także w niektórych przypadkach ustalenie zasad spłaty kredytu po rozwodzie. Mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporządkowany oraz spokojny. Musi ona zmierzać w kierunku zadowalającym każdą ze stron konfliktu.

Mediację może prowadzić nie tylko jeden mediator. Może tego również dokonać para wykwalifikowanych mediatorów. Najlepiej jest, kiedy będą nimi kobieta i mężczyzna. Jak dowodzi praktyka mediacyjna, w ten sposób o wiele łatwiej uzyskać prawidłowy sposób porozumiewania się pomiędzy skłóconymi małżonkami. Mediatorzy w takim procesie muszą być przede wszystkim bezstronni. Nie jest dopuszczalne, żeby opowiadali się za którąkolwiek ze stron. Muszą w równym stopniu angażować się w pomoc dla każdej z nich. Nie mogą oceniać osób, ich zachowań oraz proponowanych rozwiązań. Jednakże akceptuje on wszelkie propozycje, które uważają za właściwe dla sytuacji stron sporu np. małżonków chcących uzyskać separację. Neutralność jest tutaj kluczem do rozwiązania konfliktu, również rozwodowego.

Właściwy proces mediacji rodzinnej powinno poprzedzać spotkanie konsultacyjne, podczas którego strony konfliktu oraz mediatorzy wzajemnie się poznają. W takiej rozmowie powinny brać udział także wspólne dzieci małżonków. Wszystkie osoby biorące udział w procesie mediacyjnym maja obowiązek zachowania tajemnicy. Pamiętajmy, iż jest to działanie pozasądowe i zakłada, że w czasie mediacji postępowanie sądowe zostaje z tego powodu zawieszone lub w ogóle nie będzie miało miejsca. Sprawy poruszane podczas mediacji są materiałem tylko do rozmów wewnętrznych, a sam mediator nie może być powołany jako biegły lub świadek w ewentualnym postępowaniu sądowym. Cztery podstawy efektywnej mediacji to : dobrowolność, poufność, bezstronność i neutralność.

Mediacja wiąże się również z kosztami. Całkowita opłata za jedna sesję mediacji rodzinnej lub rozwodowej wynosi 200 złotych. Suma taka bywa zwykle podzielona na obydwie strony konfliktu w dowolny sposób, przykładowo po 100 złotych od osoby. Mediacja w sprawach dotyczących podziału majątku małżonków ( z wyłączeniem spraw gospodarczych) jest w cenie 300 złotych za jedną trzygodzinną sesję. W przypadku kolejnych sesji stawka za godzinę wynosi kolejne 100 złotych. Stawki te nie dotyczą opłat za sprawy skierowane do mediacji przez sąd. Regulowane są one bowiem Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30.11.2005 w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Istnieje możliwość zwolnienia z opłaty mediacyjnej, jak również obniżenia takich kosztów. W tym celu należy udokumentować poziom swoich zarobków. Należy pamiętać, że całkowite zwolnienie z opłat mediacyjnych jest możliwe tylko w przypadku kiedy, dana osoba znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 27 osób, a dzisiaj 1 osób)

Comments are closed.