Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Łupież z głowy… 2018
Kategorie

Łupież z głowy…

Często pojawia się niespodziewanie. Białe, lecące z każdym naszym ruchem głowy płatki są niemałym powodem do frustracji. Łupież, o którym jest mowa dopada coraz więcej osób. Wiele z nich nie wie jak skutecznie zawalczyć ten nieestetyczny defekt kosmetyczny. Szukają naprawdę dobrych środków do usuwania łupieżu. Czasem tracą już chęci. Ale wystarczy dobrze dopasować odpowiedni kosmetyk i właściwie i systematycznie go stosować, by pozbyć się dokuczliwego łupieżu.

Łupież i czynniki wpływające na jego powstanie

Pospolity łupież powstaje poprzez złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka. Przyczyny pojawienia się łupieżu uzależnione są przede wszystkim od rodzaju łupieżu. Często występujące odmiany łupieżu wywoływane są głównie przez drożdżaki o nazwie Pityrosporum ovlae. Łupież może pojawić się poprzez wydzielanie nadmiernej ilości łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy. Jest to tak zwany łojotok. Innym czynnikiem powodującym powstanie łupieżu jest często stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy. Są nimi na przykład zbyt silnie działające farby do włosów, czy lakiery utrwalające. Częste mycie głowy w chlorowanej wodzie może spowodować pojawienie się łupieżu. Innymi czynnikami wpływającymi na powstanie tego defektu kosmetycznego są między innymi znaczne osłabienie organizmu, narastający stres, zaburzenia hormonalne, czy alergie.

Rodzaje łupieżu

Łupież może występować w różnych odmianach.  Możemy go podzielić na łupież zwykły (suchy), który jest bardziej widoczny i dość często spotykany. Jest także łupież tłusty (łojotokowy), który jest mniej widoczny ale za to bardziej problemowy. Przywiera silnie do skóry głowy i trudno go usunąć. Natomiast jeśli objawy łupieżu tłustego nasilą się może wystąpić łysienie. Nie wygląda on zbyt estetycznie, ponieważ występuje on  pod postacią żółtych płatów złuszczonego naskórka. Jest jeszcze łupież pstry, który pojawia się głównie na klatce piersiowej. Przybiera on postać blado żółtych, brunatnych , bądź różowych plamek na skórze. Innym rodzajem łupieżu jest łupież różowy. Jest on łagodną odmianą, która co ważne ustępuje samoistnie, po okresie sześciu tygodni. Dlatego nie wymaga zastosowania jakiegokolwiek leczenia. Często występującym rodzajem łupieżu jest łupież rumieniowy, który pojawia się głównie wśród mężczyzn. Przybiera on postać ciemnoczerwonych czy brunatnych plamek, pojawiających się na udach i w okolicach moszny. Spotykamy również łupież biały, na który cierpią przeważnie młodzież i dzieci. Jego pojawienie powoduje czasem swędzenie.

Walka z łupieżem

Łupież nie jest zbyt groźnym schorzeniem, ale na tyle uporczywym, by szukać naprawdę skutecznych sposobów na usunięcie go. Do walki z dręczącym nas łupieżem zostały stworzone szampony przeciwłupieżowe. Są to preparaty, które łatwo kupić i łatwo zastosować. Właściwie dobrany szampon może okazać się niezwykle skuteczny w usuwaniu łupieżu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kupnie danego szamponu, skonsultujmy się z dermatologiem lub farmaceutą. Ważne jest bowiem odpowiednie dostosowanie szamponu do rodzaju łupieżu. Po takim ustaleniu możemy kupić wybrany szampon bez obaw, czy rzeczywiście pomoże usunąć łupież. I tak na przykład, jeżeli mamy łupież zwykły, to pomocne okażą się preparaty, zawierające  pirytionian cynku, bądź siarczek selenu. Kiedy mamy do czynienia z łupieżem tłustym (łojotokowym) , wówczas odpowiednie będą szampony oparte o cyklopiroks lub flutrimazol. W leczeniu łupieżu pomocne okażą się również szampony lecznicze. Zawierają one całkowicie naturalny składnik, jakim jest katokonazol. Szampony takie wykorzystywane są w leczeniu łupieżu pstrego oraz w łojotokowym zapaleniu skóry.  Przeznaczone są do miejscowego stosowania na skórę głowy. Efekty widoczne są po zastosowaniu przez około sześć tygodni. Osoby, które zastosowały ten szampon od razu zauważyły znaczną poprawę wyglądu skóry głowy; znikną łupież, świąd oraz przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.

W walce przeciw łupieżowi został opracowany szampon, który zawiera składnik naturalnego pochodzenia trikenol. W jego składzie znajdują się przede wszystkim kwas salicylowy, olejek z liści drzewa maluka, a także wyciąg z wierzby białej. Takie połączenie powoduje działanie keratolityczne, czyli wpływające na oczyszczenie warstwy rogowej naskórka. Szampon taki wpływa na zahamowanie procesu lipozy, czyli  mechanizmu wywołującego łupież. Wykazuje również znaczne dzi Działa przeciwgrzybicznie i ochronnie. Stworzony został do stosowania przez osoby mające łupież suchy, jak też przez osoby z łupieżem tłustym.

Natomiast nieco cięższe przypadki łupieżu wymagają czasem wizyty u lekarza. Wówczas po przeprowadzeniu wywiadu może on podjąć decyzję  o przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Może na przykład zlecić zastosowanie właściwych kremów i maści, zawierających odpowiednio dobrane stężenia i rodzaje substancji. Dopiero może nieco długie, ale systematyczne stosowanie tych preparatów pozwoli na pozbycie się frustrującego nas łupieżu. A więc do dzieła!

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 37 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł