Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/xkp/public_html/847.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Dania z papryki 2018
Kategorie

Kuchnia o smaku papryki

Kuchnia węgierska jest jedną z najsmaczniejszych i najciekawszych kuchni europejskich. Bardzo zdrowa, bardzo wyrazista i bardzo sycąca. Wszystkim kojarzy się przede wszystkim z papryką i ostrymi potrawami zawdzięczającymi swój smak ostrym papryczkom.

Faktem jest, że papryka jest podstawą większości dań węgierskich. Do Europy przywędrowała w XVI w. albo z Krzysztofem Kolumbem, albo z Indii za pośrednictwem Turków. Jak podają źródła, kiedyś na Węgrzech papryka określana była mianem „tureckiego pieprzu”.

Początkowo używana była jedynie sproszkowana papryka, później odkryto smak świeżych warzyw.

Papryka to podstawowy składnik narodowego dania Węgrów – czerwonej zupy, czyli leczo. W wersji oryginalnej znajduje się w nim jeszcze cebula, pomidory, nie używa się żadnego mięsa ani kiełbasy. Prawdziwe leczo to bowiem gulasz warzywny, jednak zawsze można go wzbogacić wkładką mięsną.

Kto ma ochotę na prawdziwie mięsną ucztę, musi skosztować tokania. To mięsne ragout składające się z mięsa wołowego pokrojonego w cienkie paski, skwarków zrobionych z boczku, cebuli. Smak można wzbogacić duszonymi grzybami. Zarówno tokań, jak i tradycyjne leczo to charakterystyczne dla kuchni węgierskiej potrawy jednogarnkowe. Wszystkie składniki są mieszane i gotowane ze sobą, dzięki czemu przechodzą swoimi zapachami, a całe danie jest bardzo aromatyczne. Zarówno leczo, jak i tokań często podaje się z białym pieczywem, które można maczać w gęstym sosie.

Odmianą węgierskiego paprykarza jest też halasze, czyli paprykarz rybny. Gotuje się go z ryb słodkowodnych, najlepiej karpia lub suma – inne, takie jak pstrąg czy łosoś, mogą się łatwo rozwalić podczas gotowania. Do ryby dodaje się następnie dużo papryki, cebuli i przyprawy.

Ostatnią tradycyjną węgierską potrawą są placki po węgiersku. Cieszą się ogromną popularnością również w Polsce, po części zapewne z powodu ogromnego zamiłowania Polaków do kartofli . Prawdziwy placek po węgiersku ma postać dużego placka ziemniaczanego złożonego na pół, z którego wylewa się aromatyczny, gęsty gulasz mięsny. Kawałki wołowiny powinny być soczyste, a sam placek powinien być polanym sosem pomidorowym z kleksem kwaśnej śmietany.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 41 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł