Kategorie

Folklor i sztuka ludowa

Czym jest folklor? Pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie działania związane z tradycją oraz kulturą ludową. Należą do nich takie dziedziny jak gwara, taniec, muzyka ludowa, stroje , biżuteria, ceramika oraz wiele innych.
Ceramika jest jedną z dziedzin, która znana jest ludzkości przez wieki. Również w Polsce była ona rozwijana i kultywowana. Do dziś w niektórych regionach wciąż są wielkie pracownie garncarskie, największa z nich znajduje się w Małopolsce koło Łańcuta.
Kultura ludowa prezentuje wspaniałe wyroby garncarskie, malowane misy, które świetnie sprawdzają się zarówno funkcjonalnie, jak i ozdoba. Dodatkowo różnego rodzaju wazony, a także donice pomagające wydobyć urodę roślin.

Taniec, zaraz koło śpiewu jest jednym z najbardziej charakterystycznych cech kultury oraz tradycji regionalnej. Kto z nas nie lubi oglądać występów takich zespołów jak Mazowsze czy Śląsk. Często są one przepustką do kariery scenicznej dla jego członków, pozwalają one obyć się ze sceną, a także nabyć stosownego doświadczenia.
Do muzyki ludowej zaliczamy wszelkiego rodzaju przyśpiewki, pieśni religijne, patriotyczne oraz miłosne.

Stroje ludowe
są charakterystycznym elementem kultury ludowej. Charakteryzują się bogatymi zdobieniami, wieloma barwami, wzorami oraz fakturami, najczęściej wykonywane są na miarę. W czasach obecnych nawet najbardziej konserwatywne wzory są modernizowane na rzecz nowocześniejszych, takich, które zachęcą do noszenia strojów regionalnych przez młodzież oraz osoby młode.
Wielokolorowe spódnice, dopasowane gorsety, pięknie haftowane koszule oraz wysokie buty są czymś co w tańcu bardzo przyciąga wzrok. Dzisiaj stroje ludowe są noszone głównie na wielkie uroczystości państwowe, święta religijne oraz specjalne okazje jak ślub czy chrzest najbliższych członków rodziny.
Kultura ludowa w Polsce stale jest kultywowana, dzięki temu obserwujemy obecnie wzrost zainteresowania ludzi tego typu tematyką.
Gwara jest to specjalna odmiana języka, którego wymowa różni się od polskiego, mówi się nią w różnych regionach Polski. Przykładem różnych gwar jest góralska, śląska czy kaszubska, są one najbardziej znanymi przedstawicielami tej kategorii.

Share Button
(O tym trendzie dowiedziało się 23 osób, a dzisiaj 1 osób)

Jak podobał Ci się artykuł